Firma TRANSPRZĘT SP. z o.o. SP. k. realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską pn. „Optymalizacja procesów technologicznych przetwarzania odpadów mająca na celu odzysk metali żelaznych i nieżelaznych, oraz frakcji kalorycznych celem wyprodukowania alternatywnych źródeł energii RDF”.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu nr FEPK.01 „Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka”, programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, na mocy umowy o dofinansowanie z dnia
24.12.2024 r.
Numer projektu FEPK.01.03-IZ.00-0037/24
Celem głównym projektu jest wdrożenie prac B+R i zakup maszyn i urządzeń do odzysku metali żelaznych i nieżelaznych, oraz frakcji kalorycznych celem wyprodukowania alternatywnych źródeł energii RDF z odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz innych odpadów kalorycznych.
W ramach projektu zakup obejmuje maszyny i urządzenia składającą się na linię technologiczną:
Rozdrabniacz końcowy,
Zasobnik,
Przenośnik taśmowy odbierający,
Separator magnetyczny nadtaśmowy,
Sito wibracyjne,
Przenośnik taśmowy gotowego produktu,
Przenośnik taśmowy odsianej frakcji mineralnej,
Szafa sterownicza dla rozdrabniacza,
Szafa sterownicza dla całego układu linii,
Podpora pod rozdrabniacz,
Konstrukcje wsporcze,
Separator metali nieżelaznych z podajnikiem.
W wyniku realizacji projektu do oferty Wnioskodawcy zostanie wprowadzone paliwo alternatywne RDF i pre-RDF o parametrach mieszczących się w granicach założonych przez dedykowanego odbiorcę np. cementowni, a jednocześnie na tyle uniwersalnych, że bardzo łatwo będzie znaleźć nowego odbiorcę w postaci elektrociepłowni lub innych instalacji energetycznych
W rezultacie realizacji projektu nastąpi zwiększenie ilości surowców kierowanych do ponownego użycia i recyklingu co spowoduje redukcję wykorzystania surowców nieodnawialnych oraz zmniejszy ilość odpadów trafiających na składowisko. Takie działania stanowią znaczący postęp w realizacji koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczyniając się do budowania zrównoważonej przyszłości.
Wartość projektu: 4 307 388,69 zł Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 800 000,00 zł.